11 клас


Конспект уроку з української мови в 11 класі
Тема. Безсполучникове складне речення й розділові знаки в ньому
Мета: а) узагальнити й систематизувати знання учнів про складне безсполучникове речення та розділові знаки в ньому; б) розвивати пунктуаційні навички учнів; в) виховувати в учнів бажання стати грамотною людиною.
Обладнання: підручник, дидактичний матеріал, комп’ютер.
Тип уроку: формування й удосконалення вмінь та навичок.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1)    Перевірка домашнього завдання.
2)    Бесіда з класом.
-         Дайте визначення поняття «складне речення».
-         Назвіть основні засоби зв’язків між частинами складного речення.
-         Які речення називаються складносурядними, складнопідрядними, безсполучниковими.
ІІІ. Оголошення теми й мети уроку
ІV. Мотивація навчальної діяльності учнів
     Інтерактивна вправа «Моя думка».
-         Для чого нам потрібні знання про безсполучникове складне речення й розділові знаки в ньому?
-         Де й коли ми можемо скористатися здобутими знаннями?
V. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.
1. Слово вчителя.
     Безсполучниковим складним називають речення, у якому окремі частини з’єднуються в одне ціле не сполучниками чи сполучними словами, а лише інтонацією.
     Частини безсполучникового складного речення виражають смислові відношення одночасності чи послідовності, зіставлення чи протиставлення, причини, пояснення, умови, часу, наслідку тощо.
     Якщо для безсполучникового складного речення характерна інтонація переліку, то між його частинами ставиться або кома, або крапка з комою; якщо характерне зниження голосу в кінці першої частини, то ставиться двокрапка; якщо характерне підвищення голосу в кінці першої частини, то ставиться тире.
2. Робота з підручником.
     Опрацювання матеріалу на с. 232: таблиці «Розділові знаки в безсполучниковому складному реченні», «Інтонація в безсполучниковому складному реченні».
VІ. Закріплення вивченого матеріалу
1)    Вправа 104.
2)    Вправа.
     І. Уявіть, що ви відпочиваєте на зимовому курорті. Замініть усно за схемою сполучникові складні речення синонімічними безсполучниковими. Визначте смислові відношення між частинами.
1.     Сьогодні я не буду кататися на лижах, бо розпочалася хурделиця.
Сьогодні я не буду кататися на лижах: [причина].
2.     Ми взяли санчата, так що будемо спускатися з гір.
Ми взяли санчата – [наслідок].
3.     Коли буде сьома година, підемо на зимову риболовлю.
[час] – підемо на зимову риболовлю.
4.     Учора було тихо і Карпати промовляли до нас майже пошепки.
        [], [].
одночасність подій
     ІІ. Попрацюйте в парах.
     Візьміть участь у діалозі (4-6 реплік) на тему « У Карпатах» та використайте в ньому одне з утворених безсполучникових речень.
3)    Вправа. Коло думок.
І. Поміркуйте, чому між частинами поданого речення ставимо крапку з комою, а не просто кому.
     Ми просто йшли; у нас нема зерна неправди за собою (Т. Шевченко).
     ІІ. Поміркуйте, чому в поданому реченні між частинами стоять різні розділові знаки.
     У гаю, гаю вітру немає; місяць високо, зіроньки сяють (Т. Шевченко).
4)    Вправа.
Спишіть спочатку безсполучникові речення з рівноправними частинами, а потім – з нерівноправними. Підкресліть граматичні основи. Побудуйте схеми речень.
1.     Десь чую: скрипка в тишині своє згадала і мені розповіла про все казково (В. Грінчак). 2. Мама читала казку, на край ліжка зліталися птахи-зорі (М. Павленко). 3. Виглянуло сонце – озеро вмить проясніло, радісно посміхнулось до неба (Т. Масенко). 4. Прийшов ранок – збудилися дороги (А. Головко). 5. Хай оживає істина стара: людина починається з добра (Л. Забашта). 6. Містечко давно спочивало, скрізь було тихо (В. Шкляр).
5)    Вправа.
     Прочитайте речення вголос із правильною інтонацією. Спишіть, ставлячи розділові знаки. Поясніть їх використання
1.     Нас кличе у мандри дорога нам грає чарівна струна (С. Фоменко). 2. Ластівки літали понад самою землею мовчки без щебету шуліка, розпластавши крила, висів непорушно в синім небі ( Гр. Тютюнник). 3. Ранок був безвітряний тихо пролітала негуста пороша садок ніби відпочивав у рухливих її тенетах після нічної негоди…(Гр. Тютюнник). 4. Закон життя один вірно служити своїй державі (М. Стельмах). 5. Літо дбає зима поїдає (Нар. творчість). 6. Не кидай іскри в солому і сама згорить і село спалить (Нар. творчість). 7. Прийде година достигне і калина (Нар. творчість). 8. Ти чуєш плачуть за тобою (М. Вінграновський). 9. Степ мов палав під тим світлом зв’ялена трава хилилася додолу (Панас Мирний). 10. У товаристві лад усяк тому радіє (Л. Глібов). 11. Ми йшли в поля доріжкою вузькою вечірній вітер бігав по вівсі ( І. Гнатюк).
VІІ. Підбиття підсумків уроку. Оцінювання. Рефлексія
     Інтерактивна вправа «Мікрофон».
-         Цей урок був для мене корисним, тому що…
VІІІ. Домашнє завдання: вивчити матеріал підручника на с. 232, виконати вправу 105.

Комментариев нет:

Отправить комментарий