11 клас



Конспект уроку з української літератури в 11 класі
Тема. О. Турянський. «Поза межами болю». Загальнолюдські мотиви й гуманістичні цінності. Ідея перемоги духа над матерією
Мета: а) проаналізувати текст повісті, дослідивши домінування загальнолюдських і гуманістичних цінностей; б) виховувати людяність, гуманізм, любов до сім’ї, прагнення цінувати сімейні стосунки; в) розвивати усне мовлення учнів.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: портрет О. Турянського, текст повісті «Поза межами болю».
Хід уроку
І. Організація навчальної діяльності
ІІ. Актуалізація і перевірка засвоєних знань
1.      Слово вчителя.
     На попередньому уроці ми ознайомилися з творчістю О. Турянського. Він пережив жахіття Першої світової війни, полон, практично смерть і воскресіння. Що допомогло письменникові, долаючи труднощі, смерть, залишитися людиною, дізнаємося на сьогоднішньому уроці.
2.     Інтерактивна вправа «Мозковий штурм».
-         Чому повість «Поза межами болю» називають автобіографічним твором?
-         Як автор вмотивовує мету написання цього твору?
-         Яку роль відіграє мистецтво в боротьбі проти війни, що руйнує людські життя?
-         Кому присвячено твір «Поза межами болю»?
-         Як визначили критики жанр цього твору?
-         Яка тема,  ідея повісті?
-         Укажіть проблеми, що порушує автор у творі?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
-         Скажіть, будь ласка, чи є на війні місце моральним цінностям? Чи все-таки перемагають біологічні інстинкти, сила, гроші?
Проблемне запитання: що перемагає на війні – духовність чи тваринний інстинкт самозбереження?
ІV.  Повідомлення теми й мети уроку
V. Опрацювання навчального матеріалу
     1. Асоціативна вправа. Доберіть слова, з якими асоціюється словосполучення «загальнолюдські мотиви». (Любов і ненависть, добро і зло, милосердя і жорстокість, підлість і великодушнісь та ін.)
     Зробіть висновок, на яких мотивах автор акцентує увагу.
         2. Слово вчителя з елементами бесіди.
     - Герої твору «Поза межами болю» опинилися серед гір, укритих снігом. Вони вбили конвоїра і стали вільними як військовополонені. Потрапили в полон голоду й холоду.  Вони за межами цивілізації, за межами болю й чіткої свідомості. Їм в обличчя дивиться смерть. Кому потрібні моральні чесноти, коли треба вижити? Як герої рятують своє життя? (Полонені в такій важкій ситуації залишаються людьми, не втрачають здатності співчувати й допомагати один одному. У творі акцентується увага саме на гуманістичних ідеалах і загальнолюдських цінностях)
    3. Робота з текстом твору.
     - Наведіть приклади гуманізму з повісті. (Оглядівський розділив кусник цукру на всіх, хоча сам був дуже голодний. Ніколич не дав їсти людське тіло мертвого товариша. «Танець смерті» надав можливість у чесному змаганні визначити найслабшого. Оглядівський намагався зігріти задубілі від холоду пальці скрипаля Штранцінгера. Сабо відвернув самогубство Бояні.)
     - Знайдіть образи-символи, сцени-символи. Поясніть їх значення. (На початку твору чорні хмари символізують смерть. Впродовж усього твору герої прагнуть побачити сонце: сонце на небі, сонце як символ життя. Символічною є «пісня вічності»  Штранцінгера, через яку передано ідею великої сили мистецтва, ідею вищості духовного над матеріальним.)
     - Пригадайте , у якому творі проголошено вищість духовного над матеріальним? («Лісова пісня» Лесі Українки)
     - Доведіть тезу, що сонце – це символ життя, символ надії на прикладі Оглядівського. ( Оглядівський вірить у силу любові дружини й сина, у те, що він їм потрібен, тому він виживає. Намагаючись подолати депресію, герой бачить в уявленні символи сонця і матері з дитиною.  Пшилуський теж мав сімю, але вона зруйнована, бо дружина зраджувала йому. Тому у нього немає прагнення вижити.)
        - Що вдалося героям зрозуміти в останні дні свого життя? (Сабо: «Самотня людина ніколи не може бути щаслива». Купюри для нього «безцінний, нужденний шматок паперу». Штранцінгер: «Є сонце в житті». Добровський: «Тяжко конати серед грому гармат, серед голоду й холоду, а ще тяжче жити серед нікчемності й хамства сучасних людей».)
     - Які істини відкрив для вас Турянський і його герої? ( Життя – найбільша цінність. Сім’я – опора. Треба вміти прощати. За будь-яких обставин залишайся людиною. Гроші – папір. Людина живе, доки є надія. Мистецтво – велика сила.)
  VІ. Закріплення навчального матеріалу
     Творче осмислення загальнолюдських істин у творі «Поза межами болю».
Вільне письмо. Робота в зошиті (5-7 хв.). Напишіть, наскільки важливі загальнолюдські цінності на різних життєвих перехрестях.
     Зачитування учнями своїх робіт.
VІІ. Підсумки уроку. Оцінювання. Рефлексія
     Інтерактивна вправа «Мікрофон».
-         Після прочитання твору я зрозумів…
-         Найголовніше для людини в екстримальній ситуації…
  VІІІ. Домашнє завдання
     Підготуватися до контрольної роботи за творчістю М. Куліша, Б.-І. Антонича, О. Турянського
    







Комментариев нет:

Отправить комментарий