11 клас


Конспект уроку з української мови в 11 класі
Тема. Складне речення з різними видами сполучникового й безсполучникового зв’язку
Мета: а) узагальнити й систематизувати знання учнів про складне речення з різними видами зв’язку, сприяти зміцненню знань учнів, навчити правильно розставляти розділові знаки, складати схеми; б) розвивати пунктуаційну грамотність, культуру мовлення; в) виховувати прагнення досконало володіти українською мовою.
Обладнання: підручник, дидактичний матеріал, комп’ютер.
Тип уроку: формування й удосконалення вмінь та навичок.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1)    Перевірка домашнього завдання.
2)    Інтерактивна вправа «Мозковий штурм».
-         Які речення називаються безсполучниковими складними? Наведіть приклади.
-         Які смислові відношення можуть бути між частинами безсполучникових складних речень?
-         Розкажіть про особливості інтонації безсполучникового складного речення.
-         Коли між частинами  безсполучникового складного речення ставимо кому й крапку з комою?
-         Коли між частинами  безсполучникового складного речення ставимо двокрапку?
-         Коли між частинами  безсполучникового складного речення ставимо тире?
-         Пригадайте 2-3  прислівя, які за будовою є безсполучниковими реченнями?
ІІІ.  Оголошення теми й мети уроку
ІV. Мотивація навчальної діяльності учнів
     Інтерактивна вправа «Моя думка».
-         Для чого нам потрібні знання про  складне речення з різними видами сполучникового й безсполучникового зв’язку та розділові знаки в ньому?
-         Де й коли ми можемо скористатися здобутими знаннями?
V. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.
1. Слово вчителя. Складання учнями опорних схем.
     Складне речення, у якому поєднані різні види зв’язку, називають складним реченням з різними видами зв’язку.
     Складні речення з різними видами зв’язку є такі: із сурядним і підрядним зв’язком, із сполучниковим і безсполучниковим зв’язком.
     Складні речення із сполучниковим і безсполучниковим зв’язком поділяються на такі: із  сурядним і безсполучниковим зв’язком, із сурядним, підрядним і безсполучниковим, з підрядним і безсполучниковим зв’язком.
     У складному реченні зі сполучниковим і безсполучниковим зв’язком одні частини речення з’єднано за допомогою сполучників чи сполучних слів, а інші – без них.
1.     Робота з таблицею «Розділові знаки в складному реченні із сурядним і підрядним зв’язком».
VІ. Закріплення вивченого матеріалу
1)    Вправа.
     Прочитайте речення, дотримуючись правильної інтонації. Доведіть, що всі вони є складними з різними видами зв’язку.
1.     Вітер на травах квітне, і хвиля у берег бє, бо в серці моєму рідне було і сьогодні є…(В. Підпалий). 2. Хтось із філософів сказав: коли людина втрачає віру в товариша, вона втрачає віру в себе (В. Козаченко). 3. Вже на річках дитячий галас вщух, холонуть дні, і все навкруг холоне (Г. Дудка). 4. Жайворонок співав, аж луна йшла під блакитне небо, а в лісі слухав того співу первоцвіт (М. Коцюбинський).
2)    Вправа 109.
3)    Вправа. Попрацюйте в парах.
     І. Розподіліть між собою речення. Побудуйте схему свого речення. Перевірте одне в одного правильність виконання.
     ІІ. Поясніть вживання розділових знаків.
1.     Повний місяць стояв над степом, через нього перепливали легкі хмарки, і здавалося, що місяць котився морем (Ю. Яновський).
2.     Людське життя не заміліє, зробіть лиш те, що прошу: усі, хто про безсмертя мріє, хай схиляться до споришу (М. Руденко).
4)    Вправа.
     Складіть і запишіть речення за поданими схемами:
     [], та []: [].
     (…), […], але […] –  […].
     […]:  […], (…).
5)    Вправа. Два – чотири – усі разом.
     Зясуйте, де в поданому реченні треба поставити кому, а де – двокрапку. Побудуйте схему речення.
     Мати вірила земля усе знає що думає чи говорить чоловік вона може гніватись і бути доброю (М. Стельмах).
VІІ. Підбиття підсумків уроку. Оцінювання. Рефлексія
     Інтерактивна вправа «Мікрофон».
-         Сьогодні на уроці я зрозумів…
VІІІ. Домашнє завдання: вивчити конспект, виконати вправу 112.

Комментариев нет:

Отправить комментарий