Тема. Микола
Вороний. Коротко про письменника. Патріотичні почуття й толерантне ставлення до
інших народів у поемі «Євшан –зілля»
Мета: стисло ознайомити учнів із життєвим шляхом Миколи
Вороного, змістом твору «Євшан-зілля», його історичною основою, літературознавчими
поняттями «ліро-епічний твір», «поема», «літературний герой»;
удосконалювати
навички виразного читання й аналізу змісту твору;
виховувати
почуття патріотизму й толерантного ставлення до інших народів.
Тип уроку:
засвоєння нових знань.
Обладнання: портрет М. Вороного, збірки його творів, пучечки полину.
Перебіг уроку
Людина повинна завжди пам’ятати,
звідки вона пішла в життя.
О. Довженко
І. Організаційний момент
Звучить фрагмент із пісні «Лебеді материнства».
Учитель.
Ви прослухали фрагмент пісні. Вона надихнула кожного з вас до роздумів про
Батьківщину, те місце, звідки всі ми родом. Прочитайте епіграф. Над яким
почуттям він спонукає нас задуматися? Чи вважаєте ви себе патріотами?
ІІ. Актуалізація опорних знань
учнів
1. Словникова робота.
Випереджувальне завдання.
Батьківщина – країна, що історично належить певному народові; рідний край, місце
народження тієї чи іншої людини.
Патріотизм – любов та відданість Батьківщині, прагнення своїми діями служити її
інтересам.
Толерантність - це здатність без агресії сприймати думки, поведінку, форми самовираження та
спосіб життя іншої людини, які відрізняються від власних.
ІІІ. Повідомлення теми та мети
уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів
ІV. Опрацювання навчального матеріалу
1. Ознайомлення з життєписом Миколи Вороного.
Учитель. На цьому уроці ми
познайомимося з найважливішими сторінками з життя свідомого українця, який
порушує проблему «патріотизму» у багатьох творах, зокрема у поемі
«Євшан-зілля».
У далекому 1871 році, 24 листопада, в нашому краї, на Катеринославщині, в сім’ї
ремісника К. П. Вороного та О. Д. Колачинської народився син Микола.
Хлопець ріс, навчався в
Харківському, потім у Ростовському реальному училищі, згодом – у гімназії в
Ростові-на-Дону. Вірші почав писати, будучи гімназистом. Захоплювався творчістю
Т. Шевченка, театральною діяльністю М. Кропивницького,
політичною літературою.
За поширення забороненої
літератури Миколу виключили з навчального закладу. Він здобув
освіту за кордоном (Відень, Львів).
І за кордоном, і в Україні митець
багато писав. Видав збірки віршів: «Ліричні поезії» (1911), «В сяйві мрій» (1913),
«Євшан-зілля» (1917). Восени 1917 року став директором і режисером
«Національного театру».
Загибель УНР стала причиною
виїзду поета за кордон. Змучений і ви-снажений, він 1920 року емігрував до
Варшави («їхав з неохотою, з примусу»). Там видав збірку поезій «За Україну»
(1921). 1926 року повернувся в Радянську
Україну.
У 1934 році Вороного звинуватили в
контрреволюційній діяльності й на три роки вислали до Воронежа. 29 квітня 1938
року поетові було винесено вирок – «розстріляти». Як свідчить виписка із акта,
вирок виконано 7 червня 1938 року о 24.00.
Микола Вороний пішов у небуття,
та залишилась пам'ять про нього – його творча спадщина.
2.
Теорія літератури
Поему «Євшан-зілля» М. Вороний написав у
1899
році. Цей прекрасний , зворушливий твір належить до жанру – ліро-епічних
творів, це поема.
Ліро-епічний
твір – це літературний твір, у якому поєднуються засоби , притаманні ліриці та
епосу.
Поема –
невеликий за обсягом віршований твір, у якому зображено видатні події минулого
й сучасного, уславлюються люди з героїчним характером.
Ліричний
герой – образ, що виникає в уяві читача під враженням висловлених у творі почуттів, переживань,
роздумів.
3. Знайомство з легендою. Робота в парі
Прочитай легенду з
Галицько-Волинського літопису, що міститься в підручнику. Про яку подію в ній розповідається?
Передбачте, як розгортатимуться дії в поемі М. Вороного «Євшан-зілля»?
4. Словникова робота
Пояснити значення слів:
євшан-зілля – різновид полину;
ясир – люди, взяті в полон,
бранці;
почет – пошана;
розкоші – багатство;
гудець – співець і музикант;
земля руська – у цьому тексті:
земля українська;
Перун – бог грому;
твар – обличчя;
зілля-приворот – чарівне зілля;
зацурали – забули;
хан – правитель у кочових
народів;
бадилля – сухі гілочки;
акорд
– сполучення кількох музичних звуків, що сприймаються як цілісність;
у
сповиточку – бути загорненим у тканину;
манівці
– обхідний шлях;
сірома, небога – бідолаха.
5. Виразне
читання поеми вчителем та учнями
6. Робота
над змістом твору
Бліцтурнір
Як малий половчанин потрапив до
Володимира Мономаха?
Як жилося хлопцеві у князя?
Як почував себе старий хан,
батько хлопчика?
Кого хан вирішив відіслати на
пошуки сина?
Яким чином хан порадив
посланцеві розбудити пам’ять юнака?
Як поставився хлопчик до слів
посланця від батька, половецького хана?
Кого і що саме побачив хлопчик,
коли понюхав євшан-зілля?
Що вирішив хлопчик під впливом
спогадів?
До кого із заключним словом звертається автор поеми?
7. Гра «Мікрофон»
Чому
ханський хлопчик залишився байдужим до розповіді про горе батька, до пісень,
які почув? Що пережив хлопчина, про що подумав, коли відчув пахощі євшану?
Учитель пропонує шестикласникам понюхати рослину- полин і відповісти на
запитання.
8.
Прийом «Асоціація»
Записати в зошити, які асоціації виникли у хлопця,
коли той понюхав євшан-зілля (асоціації з рідною землею, з батьком, з волею, з
веселими людьми і т. п.).
9.
Ідейно-художній аналіз
поеми
Тема: зображення перебування у Володимира
Мономаха ханського сина, який потрапив разом з ясиром; повернення хлопця на
Батьківщину за допомогою євшан-зілля.
Ідея: уславлення любові до рідного краю,
природи, народу; засудження тих, хто занедбав свою країну й відцурався від неї.
Основна думка: батьківщина – це
рідний дім, де на тебе чекають з любов’ю; це місце, до якого людина завжди повертається, де б
вона не мандрувала у світі.
Аналіз
тексту
1. Як побудовано поему?
Розділіть її на основні частини. (Пролог,
основна частина, епілог). Поміркуйте над особливостями та призначенням
кожної з них.
2. Визначте наявні в тексті
типи мовлення?
Розповідь
про події (пролог). Роздум хана над тим, як повернути сина додому
/основна частина/; автора над тим, як повернути збайдужілий народ до рідної
України (епілог).
3.Назвіть образи твору. Визначте окремо
образи-персонажі.
Образи
Слово, пісня, степ, Україна,
євшан-зілля, хан, син, гудець.
Образи-персонажі
Хан, син, гудець.
Сюжет твору
Експозиція:
згадка про давнє літописне оповідання; критика тих, хто занедбав свій край.
Зав’язка: розповідь про ханського сина, що потрапив у неволю до князя Володимира.
Розвиток
подій: бажання хана повернути свого сина на Батьківщину; мандри гудця; зустріч
з юнаком.
Кульмінація:
хлопець згадав свій край за допомогою євшан-зілля.
Розв’язка: роздуми автора над долею українського народу.
V. Закріплення вивченого матеріалу
Тестові завдання
1.
У
якому краї народився М. Вороний?
А) Луганщина; Б) Полтавщина; В) Дніпропетровщина; Г) Запоріжжя.
2. У якому році написано поему
«Євшан-зілля»?
А) 1899; Б) 1900; В) 1901; Г) 1988.
3. У якому літописі згадана половецька легенда?
А) Київський літопис; Б) Галицький; В) Галицько-Волинський; Г) Волинський.
4. Євшан-зілля – це:
А) каша; Б) різновид полину; В) назва танцю; Г) назва пісні.
5. Кого згадав юнак після того, як понюхав степову рослину?
А) батька; Б) матір; В) брата; Г) діда.
6. Автор стурбований питанням:
А) як у шані пробувати в чужій землі? Б) як потрапити за кордон? В) де
взяти сил батькові повернути сина? Г) де взяти євшан-зілля, щоб направить у
свій край власних дітей?
Рефлексивно-оцінювальний етап
-
Чим
духовно збагатив вас опрацьований твір?
Слово вчителя
Перед вами лежать пучечки полину. Понюхайте
це зілля ще раз, запам’ятайте його запах. Хай завжди він нагадує вам про рідний
край, батьків, друзів, не дасть загубитися в чужому краї.
VІ. Домашнє завдання (диференційоване)
1)
проч. с. 49-56, вивч. правила;
2)
скласти схему-характеристики юнака;
3)
написати твір-мініатюру
«Чому актуальний твір М. Вороного
«Євшан-зілля» сьогодні?»
Мені було боляче й розбите серце, коли сім місяців тому між мною та моїм чоловіком у моєму шлюбі сталася дуже велика проблема. настільки жахливий, що подав справу до суду на розлучення. він сказав, що більше ніколи не хоче залишатися зі мною і що більше не любить мене. Тож він зібрав речі з дому і змусив мене та моїх дітей пережити сильний біль. Я намагався всіма можливими способами повернути його, після довгих прохань, але безрезультатно. І він підтвердив, що прийняв рішення і більше ніколи не хоче мене бачити. Тож одного вечора, повертаючись з роботи, я зустрів свого старого друга, який шукав мого чоловіка. Тож я йому все пояснила, і він сказав мені, що єдиний спосіб повернути свого чоловіка — це відвідати чародійця, тому що він справді це теж зробив. Тому я ніколи не вірив у магію, але мені нічого не залишалося, як слідувати його пораді. Потім він дав мені адресу електронної пошти заклинателя, якого він відвідав. dralaba3000@gmail.com. Наступного ранку я надіслала електронного листа на адресу, яку він мені дав, і заклинатель запевнив мене, що я поверну свого чоловіка протягом наступних двох днів. Яке дивовижне твердження!! Я ніколи в це не повірив, тому він поговорив зі мною і сказав мені все, що я мав зробити. Потім я роблю їх без збільшення, тому наступні два дні, на диво, мій чоловік, який не дзвонив мені протягом останніх 7 місяців, дзвонив мені, щоб повідомити, що він повертається. Так дивно !! Тож він повернувся того ж дня, з великою любов’ю та радістю, і вибачився за свою помилку та біль, який він завдав мені та моїм дітям. Тоді з того дня наш зв’язок став міцнішим, ніж раніше, за допомогою чудового заклинателя. Тому я пораджу, якщо у вас виникнуть проблеми, зв’яжіться з доктором алаба на електронну адресу: dralaba3000@gmail.com або зв’яжіться з ним у WhatsApp та Viber за цим номером: +1(425) 477-2744.......
ОтветитьУдалить